Säkerhetspolischefen som sommarvärd i P1
Publicerad 8 juni 2023
Säkerhetspolischef Charlotte von Essen är en av årets sommarvärdar i Sommar i P1 i Sveriges Radio. Programmet sänds kl. 13.00, fredag den 7 juli.
– Jag kommer att ta med lyssnarna in på Säkerhetspolisen och beskriva de svåra avvägningar som vi gör varje dag. Programmet kommer att handla om allvarliga beslut, spioner och terrorister, och att skydda Sverige och demokratin, säger Charlotte von Essen.
I sex år har hon arbetat vid Säkerhetspolisen och utnämndes till säkerhetspolischef för snart två år sedan. Hon leder en säkerhetstjänst med omkring 1 400 medarbetare.
Charlotte von Essen har en bakgrund som jurist och har bland annat varit rättschef vid Justitiedepartementet och lagman. Innan hon började med juridik var hon socialsekreterare.
Publicerad
8 juni 2023
Dela denna artikel